The cost of various forms of energy are usually calculated in different ways and this makes it difficult for the average consumer to compare the difference between one form and another. When the retail price of energy (Btu) to the consumer is compared on the same basis, the cost looked like this:
Energy | Unit to Obtain One Million Btu |
Your Present Cost | Cost Per Million Btu |
Natural Gas |
1 MCF |
$1.01862
|
$10.19
|
No. 2 (Diesel) |
7.2 Gallons |
$2.68 x 7.2 =
|
$19.30
|
LP Gas (Propane) |
11 Gallons |
$2.35 x 11 =
|
$25.85
|
Gasoline (Regular) |
10 Gallons |
$2.15 x 10 =
|
$21.50
|
Electric |
293 kWh |
$.08881 x 293 =
|
$26.02
|
|
Comparative Fuel Use Equivalencies Chart
|